گروه زیست

زیست شناسی علمی است که به مطالعه حیات و زندگی موجودات زنده مختلف همچون میکروب ها، گیاهان، و جانوران می پردازد. یکی از مهم ترین موجودات مورد بررسی زیست شناسی انسان بوده و میتوان گفت هیچ دانشی به اندازه زیست شناسی به وجود ما نزدیک تر نیست. با توجه به اهمیت زیست شناسی، گروه زیست یکی از اولین گروه های های تشکیل شده در مرکز خلاقیت موسسه علمی آینده سازان می باشد. این گروه، متشکل از اساتید فارغ التحصیل از مرکز دانشگاهی و پژوهشگاهی برتر کشور بوده که در راستای تعمیق بخشیدن اطلاعات دانش آموزان در حوزه های مختلف زیست، دوره های آموزشی و کارگاه های تخصصی گوناگونی را طراحی نموه اند. مزیت بارز این دوره ها این است که در فضای آزمایشگاه و با رویکرد پژوهش محور تشکیل شده و دانش آموز بعد از آموختن مطالب با انجام آزمایشات جذاب و جالب به طور عملی مفاهیم زیستی را می آموزد. شایان ذکر است بعد از پشت سر نهادن دوره های مختلف، دانش آموزان علاقمند قادر خواهند بود با ارائه ایده ها و طرح های خود و تحت هدایت اساتید با تجربه گروه، پروژه های پژوهشی تعریف نمایند. دانش-آموزان با انجام پروژه های پژوهشی ضمن لذت بردن از فعالیت های علمی می توانند خود را برای شرکت در جشنواره هایی مانند جشنواره خوارزمی آماده کنند.

دوره های برگزار شده

 • زمان شروع

  خاتمه یافته

  تعداد جلسات

  10 جلسه

  ظرفیت

  20 نفر
  توضیحات

  آیا سلول‌ها مثل هم هستند؟؟
  درون یک سلول چه بخش‌هایی قرار دارد؟؟
  سلول‌ها چگونه تکثیر می‌شوند؟؟
  پس از پشت سر گذاشتن این دوره ضمن اینکه با پاسخ سوالات بالا آشنا می‌شوید، با مفاهیمی همچون چرخه سلولی، اندامک‌های سلولی، کروموزوم‌ها، ژن‌ها و پروتئین‌ها آشنا می‌شوید.

 • زمان شروع

  خاتمه یافته

  تعداد جلسات

  10 جلسه

  ظرفیت

  20 نفر
  توضیحات

  میکروب چیست؟؟
  آیا می‌توانیم بدون میکروارگانیسم‌ها زندگی کنیم؟؟
  میکروب‌ها چه موادی را تولید می‌کنند؟؟
  میکروب‌ها یا میکروارگانیسم‌ها جاندارانی هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند. حضور این موجودات که در همه جا از آب و هوا گرفته تا خاک، روی پوست بدن و مخاط بدن انسان و جانوران به میزان فراوان وجود دارند، برای زندگی طبیعی جانوران و گیاهان بسیار ضروری خواهد بود. در این دوره با انواع میکروارگانیسم‌ها و کاربرد‌های آن‌‌ها با انجام آزمایشات جالب آشنا خواهیم شد.

 • زمان شروع

  خاتمه یافته

  تعداد جلسات

  10 جلسه

  ظرفیت

  20 نفر
  توضیحات

  چرا گیاهان سبزند؟؟
  گیاهان چه موادی را تولید می‌کنند؟؟
  گل‌ها در گیاهان چه نقشی را ایفا می‌کنند؟؟
  پس از پشت سر گذراندن این دوره ضمن اینکه با پاسخ سوالات بالا آشنا می‌شوید قادر هستید تفاوت دسته‌های مختلف گیاهان را تشخیص دهید و با انجام آزمایشات مختلف و جذاب با مفاهیمی همچون اتوتروف، بازدانه، نهاندانه، تک لپه، دو لپه و تکثیر آشنا شوید.

 • زمان شروع

  خاتمه یافته

  تعداد جلسات

  10 جلسه

  ظرفیت

  20 نفر
  توضیحات

  خاتمه یافته

 • زمان شروع

  خاتمه یافته

  تعداد جلسات

  10 جلسه

  ظرفیت

  20 نفر
  توضیحات

  بدن انسان از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟؟
  چرا ضربه باعث ایجاد درد می‌شود؟؟
  آیا در بدن انسان مواد سمی وجود دارد؟؟
  با شرکت در این دوره پاسخ بسیاری از سوالات خود پیرامون بدن انسان را خواهید یافت و با تشریح اندام‌های مختلف چگونگی فعالیت و اهمیت هرکدام از آنها برایتان مشخص می‌شود.