کارسوق چیست؟

کارسوق جایگزینی برای واژه‌ی workshop و به معنی یک دوره‌ی آموزشی کوتاه‌مدت درباره‌ی موضوعی خاص است.

کارسوق‌های دانش‌آموزی فرصتی هستند تا دانش‌آموزان در محیطی جذاب، فارغ از محدودیت‌های نظام کلاسیک آموزشی، با علوم گوناگون آشنا شوند. برنامه‌های کارسوق‌ها معمولاً شامل جلسه‌های گفت‌وگو، آزمایش، بحث، کارگاه‌های عملی، مسابقه، و سایر روش‌های متنوع برای آموزش بهتر و درک عمیق تز مطالب هستند.

کارسوق سبب می‌شود که عده‌ی زیادی بتوانند در مدتی کوتاه از امکانات آموزشی در سطح بالا بهره ببرند. همچنین کارسوق موجب افزایش ارتباط علمی بین دانش‌آموزان مدارس مختلف و یا حتی دانش‌آموزان شهرهای مختلف می‌شود و نیز موقعیتی برای بها دادن به دانش‌آموزان شهرستانی و ایجاد عدالت آموزشی است.

برپاکنندگان کارسوق‌ها، رها از قیود برنامه‌ی کلاسیک آموزشی و بر اساس مفاهیم شهودی و نو، در بیان زیبایی‌های پنهان علوم پایه و ارائه‌ی دقیق و علمی جریان‌های مختلف علوم و احیاناً معرفی راه برای شروع سریع‌تر دانش‌آموزان به تحقیقات جدی، برنامه‌های خود را تنظیم می‌کنند.

مدرسان و گردانندگان کارسوق‌ها عمدتاً دانشجویان دانشگاه‌ها هستند که بیشتر آن‌ها موفقیت‌هایی را هم در المپیادها و یا جشنواره‌ی خوارزمی و… به دست آورده‌اند. این افراد از نظر سنی به بچه‌ها نزدیک‌تر بوده و در نتیجه هم‌دلی و نزدیکی بیشتری با آن‌ها دارند.

مخاطبین و شرکت‌کنندگان در کلاس‌های کارسوق الزاماً از نفرات ممتاز هر پایه‌ی تحصیلی در مدارس نمی‌باشند.کارسوق فرصتی برای مدارس شهرهای مختلف ایجاد می کند تا برای مدت کوتاهی از امکانات آموزشی متنوع و کیفیت آموزشی بالا بهره ببرند. در کارسوق معمولاً مطالب علمی جالبی که در برنامهٔ رسمی آموزشی مدارس گنجانده نشده است، به دانش‌آموزان عرضه می‌شود.

کارسوق‌های دانش‌آموزی معمولاً بین یک تا چند روز طول می‌کشند. معمولاً یک تیم برگزارکننده که همه‌گونه تدارک لازم برای اجرای کارسوق را دیده است، به مدرسهٔ محل برگزاری (که گاهی اوقات در شهرستان واقع است) می‌رود. گاهی نیز کارسوق در سطح وسیع‌تری برگزار می‌شود و دانش‌آموزان مدارس مختلفِ یک منطقه (و گاهی دانش‌آموزان از سراسر کشور) در کارسوق شرکت می‌کنند. گاهی برای گزینش دانش‌آموزان برای شرکت در کارسوق، آزمون ورودی برگزار می‌شود.

 

نمونه‌هایی از کارسوق‌های دانش‌آموزی در ایران

نخستین کارسوق‌های دانش‌آموزی در ایران توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) در سال ۱۳۷۱ برگزار شدند. در سال‌های اخیر نیز این سازمان کارسوق‌های ملی گوناگونی را با حضور دانش‌آموزان برگزیدهٔ مدارس سمپاد سراسر کشور برگزار کرده است، از جمله کارسوق ملی نجوم و کارسوق ملی عصب‌شناسی و کارسوق زیست فناوری – کارسوق ساخت گلایدر – کارسوق جراحی – کارسوق ریاضیات- کارسوق قرقره ها در فیزیک – کارسوق کامپوزیت – کارسوق مدل سازی نوین و….

موسسه علمی آینده سازان

مرکز خلاقیت موسسه علمی آینده سازان با بهره مندی از نیروهای متخصص و متعهد کارسوق های متنوعی در سطح شهر تهران و کشور برگزار می نماید. نمونه آنها کارسوق ایده خلاق در زیست فناوری می باشد .

کارسوق ایده خلاق در زیست فناوری

این کارسوق که مقدمه ای برای ورود دانش آموزان مستعد و علاقمند به دوره های تکمیلی و پیشرفته تر می باشد به صورت نیم روزه برنامه ریزی گردیده است.

در بخش مقدماتی این کارسوق سعی شده است از استفاده مفاهیم پیچیده اجتناب گردد تا دانش اموزان مختلف با هر سطح علمی بتوانند از عهده فعالیتهای آن بر بیایند و کار های تئوری و عملی در کارسوق را به خوبی انجام دهند. البته در خلال برگزاری کارسوق با برخی از مفاهیم آشنا شده و در مسیری قرار می گیرند تا در رابطه با زیست فناوری و کاربردهای آن بیشتر تفکر کنند.

همچنین دانش آموزان در روند انجام فعالیتهای کارسوق مورد ارزیابی قرار می گیرند و به نحوی استعداد یابی می شوند.