شناسایی امواج رادیو اکتیو و عوامل بیماری‌زا توسط گیاهان هوشمند

image آذر, 1394 بدون نظر اخبار, گرافیک

دانشمندان در تلاشند با الهام از آشکارسازهای دود و مانیتورهای هوشمند، گیاهان خانگی را با استفاده از مهندسی ژنتیک به گونه‌ای تغیر دهند که قادر باشند مواد شیمیایی خطرناک همچون مواد رادیواکتیو، عوامل بیماریزا، کپک ها و سایر انواع قارچ ها را تشخیص و صاحبخانه را نسبت به وجود آنها آگاه کنند.

از سال 2012 تا 2013 دانشمندان، گیاه توتون را به گونه‌ای دستکاری ژنتیکی نمودند که در مواجه با باکتری های بیماری زا، مقدار زیادی پروتئین فلورسنت نارنجی تولید نماید. برای این کار محققان ابتدا ژن هایی در گیاه توتون را شناسایی کردند که احتمالا با مواد شیمیایی مضر هوا که به عنوان ترکیبات فرار شناخته می شوند، واکنش نشان می دهند. سپس با دستکاری ژنتیکی فعالیت این ژن ها را بیش از 10 برابر اقزایش دادند. وقتی این گیاهان مهندسی شده، باکتری ها را حس می کنند سلول هایشان با پمپ کردن پروتئین فلورسنت نارنجی، به باکتری ها واکنش نشان می دهد. البته برای تشخیص این سیگنال، بایستی عینک هایی با فیلتر نوری خاص استفاده نمود تا مشخص شود آیا گیاهان در زیر نور سبز درخشش نارنجی دارند؟

محققان می گویند این تکنولوژی  می تواند وارد خانه ها شود. به اعتقاد آنها “دیوارهای زنده”ساخته شده از گیاهان دستکاری شده ژنتیکی می تواند نزدیک دریچه های هوا نصب شده و نسبت به ورود عوامل بیماری‌زا، همچون انواع ویروس ها و اسپور قارچ ها، به خانه هشدار دهند. در حال حاضر فقط گیاهانی مانند توتون قادر به تشخیص این سیگنال ها  آن هم با نور ماوراءبنفش هستند. دانشمندان امیدوارند به زودی پروتئین هایی را در گیاهان خانگی کشف کنند که یک سیگنال قابل مشاهده برای چشم غیر مسلح انسان تولید کنند.

  منبع : http://science.sciencemag.org

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *